Flank Steak to delikatne mięso z łaty wołowej o intensywnym smaku. Od lat jest cenionym elementem kuchni amerykańskiej, które przyrządza się głównie na grillu. Mimo stosunkowo niskiej ceny i znakomitego smaku jest wciąż mniej popularny w Polsce niż np. T-bone czy rib eye.
Flank steak ma wyjątkowy smak i niską zawartość tłuszczu. Dzięki temu można go przygotować na wiele sposobów. Sprawdzi się nie tylko na grillu, ale również jako dodatek do sałatek, dań meksykańskich typu fajitas, czy w daniach azjatyckich przyrządzanych metodą stir-fry.
Skąd się bierze flank steak?
Flank steak to mięsień, który wycina się z łaty wołowej, czyli z podbrzusza. Warto dodać, że łata ma pięć mięśni, z czego tylko jeden to właśnie bohater naszego artykułu. Choć czasami nazywany jest bawetą, to tradycjonaliści amerykańscy uważają, że są to dwie różne części wołowiny.
Flat steak ma płaską budowę, a jego włókna są ułożone horyzontalnie. Ma to wpływ na wolniejsze rozchodzenie się ciepła w trakcie przyrządzania steka, o czym powinny pamiętać osoby, które dopiero rozpoczynają swoją kulinarną podróż z flat steak. Dzięki chudej strukturze wyróżnia się delikatnością i soczystym, intensywnym smakiem.
Grillujemy flank steak
Choć grillowanie to narodowy sport Polaków, to nie zawsze wiemy, jak prawidłowo przygotować prawdziwego steka. Mistrzowie grilla uważają, że należy podejść do tego procesu z szacunkiem i uczuciem.
Kiedy już kupimy naszą piękną łatę wołową i przystąpimy do grillowania, to w pierwszej kolejności usuwamy tkankę łączną. Jeśli ją zostawimy, to po grillowaniu stanie się bardzo twarda.
Następnie robimy cięcia w kształcie diamentu, żeby osłabić włókna i zwiększyć powierzchnię karmelizacji. Nacieramy steka olejem i przyprawiamy (np. solą, pieprzem, papryką i chili). Część osób decyduje się na marynowanie mięsa w lodówce.
Tak przygotowany flank steak umieszczamy na dobrze nagrzanym ruszcie. Pamiętaj, że steki lubią wysoką temperaturę i odrobinę płomienia. Po około 2-3 minutach grillowania z każdej strony i uzyskaniu karmelizowanej otoczki, przekładamy mięso na miejsce o niższej temperaturze. Pierwszy etap zapobiegnie wyciekaniu soków i da nam smakowitą otoczkę. Grillowanie steka w niskiej temperaturze powoduje z kolei, że białko ścina się wolniej, a mięso, które uzyskamy, będzie niesamowicie soczyste.
Flat steak powinien być wysmażony do poziomu medium – rare, ewentualnie medium. Jego temperatura, którą mierzymy specjalnym termometrem, nie powinna być wyższa niż 52 – 58 stopni.
Na koniec kroimy naszego wyśmienitego flank steak w cienkie kawałki – slajsy. Zawsze robimy to w poprzek włókien. Jeśli masz ochotę, możesz jeszcze posolić stek lub doprawić go przyprawą. Smacznego!
No comments