Podawanie dań na kamieniu kiedyś kojarzyło się na tylko z pizzą, ale coraz częściej spotykamy się z podobnym przygotowaniem… steków. Wykorzystuje się w tym celu tzw. kamienie lawowe, które doskonale utrzymują ciepło i pozwalają na bardzo dobre wysmażenie mięsa.
Jak wygląda kamień do steków?
Kamienie do steków przypominają płytki wykonane z naturalnego kamienia. Na rynku znajdziemy kamienie o różnych grubościach i kształtach, choć są to parametry drugorzędne. Najbardziej istotne jest dobre dopasowanie kamienia do rusztu, na którym będziemy smażyć steki, a także sam proces przygotowania mięsa.
Jak działa kamień do steków?
Kamień do steków jest podgrzewany przez minimum 20 minut, aż do osiągnięcia pożądanej temperatury. Musi ona być dobrana idealnie, by stek nie smażył się w optymalnym tempie. To jednak nie koniec zasad, jakich należy przestrzegać przy serwowaniu steków na kamieniu.
Co ważne, steku nie zdejmujemy z kamienia od razu po zakończeniu smażenia. Jest on podawany na gorącym kamieniu bezpośrednio do stolika klienta. Oznacza to, że mięso smaży się nawet po zdjęciu “z ognia”.
Umiejętny kucharz dobrze oceni czas przygotowania mięsa i najczęściej zdecyduje o podaniu steku mniej wysmażonego, niż życzenie klienta. Dzięki temu mięso powoli “dochodzi” podczas podawania, a klient może cieszyć się idealnym stopniem wysmażenia już podczas posiłku.
Jakie mięso możemy przygotować na kamieniu?
Niestety, nie każdy rodzaj mięsa będzie odpowiedni do podawania na kamieniu. Najlepiej wypada polędwica wołowa o odpowiedniej grubości, z kolei steki z rostbefu czy antrykotu nie sprawdzą się już tak dobrze. Są nieco bardziej płaskie i łatwo je przesmażyć, co obniża jakość i smak mięsa.
Jeśli zainteresował Cię ten oryginalny sposób podawania steków, serdecznie zapraszamy do naszego wrocławskiego lokalu. W The Winners serwujemy na gorącym kamieniu doskonałą, dojrzewającą na mokro przez 28 dni polędwicę, a stekowi towarzyszą warzywne ratatouille, frytki, boczek i trzy rodzaje sosów.
Facebook
Instagram
Tripadvisor